
Kilka dni temu SpaceX udostępnił publicznie symulator, w którym każdy może spróbować zacumować do ISS statkiem Crew Dragon, jeśli tylko macie 15 – 20 minut wolnego czasu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie.
Udostępnienie symulatora jest związane zapewne z misją, która ma się odbyć pod koniec maja. Planowany jest pierwszy załogowy lot statku Crew Dragon, który zabierze pasażerów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dodatkowo jako ciekawostkę warto dodać, że będzie to pierwszy lot załogowa ze Stanów Zjednoczonych od 2011 roku, kiedy to został zakończony program lotów wahadłowców.
Co zaś się tyczy symulacji, to jak już wspomniałem wcześniej, jej celem jest zacumowanie do ISS statkiem Crew Dragon. Na początku dostajemy, krótką informację o tym, jakie są poprawne wartości parametrów podczas udanego dokowania, więc warto się z nimi zapoznać. Samo zadanie natomiast rozpoczyna się w przestrzeni kosmicznej około 200 metrów od ISS. Do dyspozycji mamy kontrolery umożliwiające ustawienie statku w odpowiedniej pozycji względem stacji, by następnie zacumować. Należy pamiętać, że manewrujemy statkiem w przestrzeni kosmicznej, gdzie poruszanie się działa inaczej niż na Ziemi.
Po lewej stronie symulacji dostępne są kontrolery, które pozwalają na przemieszczać się w przód oraz do tyłu. Poniżej nich znajdują się kolejne, które umożliwiają ruch statku w prawo, w lewo, do góry oraz w dól. Po prawej stronie z kolei znajdują się kontrolery odpowiadające za obrót. Te znajdujące się wyżej umożliwiają obrót statku w w osi Z, czyli skierowanej w kierunku, w którym patrzymy. Kontrolery poniżej odpowiadają za obrót w osiach X oraz Y.
Dodatkowo istnieje możliwość zwiększenia lub zmniejszenia precyzji wykonywanych manewrów. Umożliwiają to dwa przyciski umiejscowione w środku odpowiadającym im kontrolerów. Zaleca się, aby ze zmniejszonej precyzji ruchu korzystać na początku, natomiast w bliskiej odległości od ISS, przełączyć się na zwiększoną precyzję ruchu.
Interfejs, który został udostępniony w symulacji jest tym samym, który używają astronauci z NASA do ręcznego pilotowania pojazdów SpaceX Drogon 2. Udane dokowanie osiąga się w tedy, gdy zielone liczby na środku interfejsu mają wartość z zakresu od -0.2 do 0.2, natomiast prędkość podczas cumowania nie jest większa niż 0.05m/s.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, astronauci nie będą musieli używać ręcznego sterowania, ponieważ statek Crew Dragon potrafi zacumować automatycznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mimo to wszyscy członkowie załogi obowiązkowo przechodzą szkolenie pozwalające im samodzielnie zacumować do stacji kosmicznej. Najmniejszy błąd może skutkować zniszczeniem ISS oraz śmiercią astronautów, więc lepiej dmuchać na zimne.
Adres pod którym znajduje się symulator: https://iss-sim.spacex.com